Gastroenteroloji sindirim sistemi hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklar, safra kesesi ve safra yolları, karaciğer, pankreas ve anal bölge hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile uğraşır.

Reflü, gastrit, ülser, pankreas iltihabı(pankreatit), hepatit, siroz, mikrobik olmayan iltihabi bağırsak hastalıkları(ülseratif kolit, Crohn hastalığı), irritabl bağırsak sendromu, hemoroid, anal bölge çatlağı, bağırsak polipleri, sindirim sistemi kanserleri en çok bilinen sindirim hastalıkları olup bunların çoğunda teşhis endoskopi ile konulur ve mide-bağırsak polibi veya safra yolu taşı gibi hastalıklar endoskopi ile ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Sindirim sistemi hastalıklarında belirtiler karın ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık, ağızdan veya makattan kan gelmesi, hıçkırık, ağız kokusu, gaz, şişkinlik, ishal, kansızlık, kilo kaybı, iştahsızlık ve sarılık olabilir. Gastroenteroloji uzmanlığı yapmış olan doktorlara gastroenterolog denir. Gastroneterologlar radyoloji ve genel cerrahi veya gastroenteroloji cerrahı doktorlarla yakın işbirliği içinde çalışarak hastalarına en doğru ve uygun tanı ve tedaviyi yapmaya çalışırlar.

Hastanemiz Gastroenteroloji bölümünde uzman doktorlar tarafından poliklinik hizmetleri, gerektiğinde yatarak tedavi, tanı ve tedavi amaçlı her türlü gastrointestinal endoskopik işlem yapılmaktadır.

 

BÖLÜM DOKTORLARI;

Prof. Dr. Hatice Yasemin BALABAN