Hastanemizin göğüs hastalıkları polikliğine başvuran hastalardan alınan detaylı anamnez, fizik muayene, laboratuvar incelemesi, SFT, radyoloji incelemeler ve alerji testleri ile tanı konularak ayaktan tedavisi veya gerekli görülen durumlarda yatılarak tedavi yapılmaktadır.

ASTIM

Genetik yatkınlığı olan kişilerde allerjenler ve çevresel faktörlerin (hava kirliliği, sigara dumanı, soğuk hava, egzersiz, solunum yolu enfeksiyonları, gıdalar, kimyasallar gibi) meydana getirdiği hava yollarında duyarlılık artışı ile karakterize kronik akciğer hastalığıdır.

En sık görülen şikayetler:

  • Nefes darlığı
  • Hrırıltılı solunum
  • Öksürük

Tedavide nefes yoluyla çekilen kontokosteroid içeren nefes açıcılar kullanılır.

KOAH

  • En bilinen nedeni sigara olan, solunum yollarında kalıcı daralmanın meydana getirdiği kronik akciğer hastalığıdır.
  • En belirgin semptomu eforla artan nefes darlığıdır. Tanısında en temel tetkik solunum fonskiyon testi ile hava yolu darlığının gösterilmesidir.
  • Tedavi hastalığın evresine göre belirlenir ve nefes yoluyla çekilen nefes açıcı ilaçlar kullanılır. Tedavideki en temel basamak sigaranın bırakılmasıdır.

AKUT BRONŞİT

Hava yollarının iltihaplanmasıdır. Etken genellikle viral ya da bakteriyeldir. Genellikle öksürük, balgam, nefes darlığı ve ateş gibi şikayetlere yol açar.
Balgamın sarı ya da yeşil olması durumunda antibiyotik tedavisi gerekir.

GRİP
İnfluenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonudur.Semptomları;burun akıntısı,ateş,öksürük,kas ve eklem ağrıları,boğaz ağrısı,üst solunum yollarının tıkanıklığıdır.Gribi önlemek için yıllık grip aşısı yapılabilir.Eller sık sık yıkanabilir,sıvı alımı artırılmalıdır.Kas ve eklem ağrıları için analjezikler kullanılabilir.

PNÖMONİ
Vinüs veya bakterilerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonudur.Hafif bir solunum yolu iltihabı olabileceği gibi hastanede yatırılarak tedavi gerekebilmektedir.
Belirtileri: Öksürük, nefes darlığı, sarı-yeşil veya kanlı balgam ,göğüs ağrısı, ateş ve yorgunluktur. Tedavide sıvı alımı artırılmaldır. Ekspektoran kullanılabilir ve bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik kullanılabilir ve zatürre aşısı yapılabilir.

AKCİĞER KANSERİ
Akciğer dokusundan kaynaklanan akciğerin kötü huylu tümörlerinde en bilinen neden sigaradır.Tanı akciğer dokusundan biyopsi alınarak konulur.Tedavide kemoterapi,radyoterapi,cerrahi veya bunların kombinasyonu uygulanabilmektedir.

SİGARA BIRAKTIRMA TEDAVİSİ    
Sigara ,akciğer hastalıklarının gelişiminde bilinen en önemli  risk faktörü ve erken ölüm nedenidir.Sigaranın bırakılması,sigaraya bağlı hastalık nüskünü önemli ölçüde azaltmaktadır.Sigara kullanımı tedavi edilebilir kronik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.
Son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleri ile içenlerinin bırakmasına yardım edilebilmektedir.Tıbbi tedavi motivasyonel destek tedavi ile birlikte uygulanırsa kişinin bırakma başarısı artmaktadır.

BÖLÜM DOKTORLARI;

Uzm. Dr. Ülkü ÖCAL