Tedaviye Başlama:

Tüp bebek tedavisi toplamda 5 aşamadan oluşur. Tüp bebek aşamalarından ilki tedavi öncesi yapılması planlanan çiftlerde tedavi süreci kadının adetinin 2. veya 3. günü başlar. Başlangıç günü görüşme, muayene ve gerekli tetkikler neticesinde hastaya özel en doğru protokolü belirlenir.

Tüp bebek tedavisinde, ilk değerlendirmede ultrasonografi yapılır. Ultrasonda yumurtalıklarda ve rahimde tedaviye başlamaya engel olacak herhangi bir problem tespit edilmezse, kadının hormon seviyelerine bakılır. Tedaviye başlamak için uygun olduğuna karar verilirse kadının yaşı, kısırlık nedeni, tahlil sonuçları ve yumurtalık kapasitesine göre, kişiye özel tedavi yöntemi seçilerek, yumurta gelişimini sağlamak için ilaç tedavisine başlanır. Kontrollü over sitimulasyonu denilen bu tedavide, tedaviye yanıtı ve yumurta gelişimini değerlendirmek için belli aralıklarla ultrason ve kanda hormon kontrolü yapılır.

Yumurta Gelişimi

Yumurtalığın yanıtına göre kişiye özel, ilaçlarda gerekirse doz ayarlaması yapılır. Foliküllerin ve kan östrojen seviyesinin belli değerlere ulaşması, yumurtanın olgunlaşması konusunda bilgi verir. Olgunlaşan yumurtaya göre, çatlatma iğnesinin  zamanı belirlenir ve ardından yumurta toplama işlemi gerçekleşir.  Bu tedavi süreci yaklaşık 8-14 gün sürer. Fakat süre kişiye göre değişiklik gösterebilir. Çatlatma iğnesinden 32-36 saat sonra diğer bir aşama olan yumurta toplama aşamasına (OPU- oocyte pick-up) geçilir.

Yumurta Toplama

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi hastanın ağrı hissetmemesi açısından sedasyon anestezisi (uyku hali) altında, transvajinal ultrasonografi eşliğinde yapılır. Bu işlem sırasında foliküllerin içindeki sıvı toplanarak, sıvı içinde yumurta olup olmadığına bakılarak varolan yumurtalar toplanır. İşlem sonrası hasta 1-2 saat takip edildikten sonra eve gönderilebilir

Döllenme İşlemi

MII oosit denilen olgun ve döllenebilecek yumurtalar seçildikten sonra, yumurta toplama günü hastanın eşinden alınan spermlerle laboratuvar koşullarında döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenme işi sperm ve yumurtanın bir araya bırakılarak döllenmenin olmasının beklenildiği klasik IVF yöntemiyle yapılabileceği gibi, mikroenjeksiyon (ICSI- intracytoplasmic sperm injection) yöntemiyle, yumurtanın içine spermin enjekte edilmesi ile de yapılabilir. Döllenmiş yumurta transfer edilebilecek hale gelene kadar özel kültür ortamında takip edilir.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi, anestezi gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir. Genellikle abdominal (karından) ultrasonografi eşliğinde ince bir kateter ile yapılır.  Transferden 1-2 saat sonra hasta evine gidebilir. Eğer hastanın kalan döllenmiş iyi kalite embriyosu varsa, dondurularak saklanabilir.

Bekleme Süreci

Embriyo transferinden iki hafta sonra gebelik testi yapılır. Bu iki haftalık süreç sıkıntılı ve zorlu geçebilir. Kendinizi bu zor döneme önceden hazırlamanızda her zaman fayda vardır. Çünkü böylesine uzun ve yorucu bir tedavinin ardından her zaman başarılı sonuç alınamayacağını önceden bilmelisiniz. Yapılan birçok araştırma en iyi başarı oranının 2.ve 3. denemelerde gerçekleştiğini göstermektedir. Bu bekleme sürecinde kendinizi meşgul edecek herhangi bir hobi bulmanızı ve rahat davranmanızı öneriyoruz.

BÖLÜM DOKTORLARI;

Op. Dr. Emel Özalp ÖKTEM