Liposuction, vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Liposuction vücut hatlarını düzeltmek, güzelleştirmek, vücudu şekillendirmek için uygulanan bir yöntemdir. Fazla olan yağların alınmasıyla kişi daha estetik daha ince ve daha zayıf gözükür. Ancak liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Hastanın dengesini ve vücut fonksiyonlarını bozmadan en fazla 4-5 litre yağ alınabilir. Hastada yağlanma bölgeleri genişse 3-6 ay aralarla tekrar ameliyat yapılabilir.

Liposuction yöntemi ile vücudun her yerinden yağ alınabilir. En sık uygulanan bölgeler karın, bel, göbek, kalça, basenler, gıdı, sırt, bacak, üst kol, meme, uyluk ve diz içleridir. Liposuction işleminden birkaç saat sonra hasta evine gönderilmekte ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.